Uczulenie na siatkę ?

Czy siatka do przepukliny może dawać uczulenie?

Większość siatek stosowanych do operacji przepuklin jest z polipropylenu. Materiał ten używa się w chirurgii przepuklin od lat 50 XX wieku a więc jest dobrze zbadany. Mimo tego popularne jest stwierdzenie, że niepowodzenie w leczeniu wynikło z tego, że wystąpiło uczulenie na siatkę.

Sprawdziłem, czy są na ten temat jakieś doniesienia naukowe. Ku mojemu zaskoczeniu – tak. Są doniesienia, które sugerują możliwość wystąpienia reakcji alergicznej na polipropylen. Badania wykazały, że u niektórych pacjentów stosowanie siatek polipropylenowych może powodować reakcje alergiczne, które objawiają się m.in. bólem, zaczerwienieniem, obrzękiem czy świądem w okolicy implantacji. Jednakże, należy podkreślić, że reakcje alergiczne na polipropylen są stosunkowo rzadkie i dotyczą zwykle mniej niż 1% pacjentów.

Warto również zaznaczyć, że istnieją również badania, które wykazały, że siatki wykonane z innych materiałów, takich jak poliester, mogą być mniej alergogenne i powodować mniej reakcji alergicznych. W każdym przypadku, decyzja o wyborze odpowiedniego materiału do siatki powinna być uzależniona od indywidualnych okoliczności pacjenta oraz wskazań medycznych.

Oto kilka przykładów badań, w których wykazano istnienie uczulenia na ten materiał:

  1. Allergic contact dermatitis caused by polypropylene surgical mesh.” (2012) – Badanie przeprowadzone przez dr. Peiwen Fei i innych autorów wykazało, że u pacjentki z implantowaną siatką polipropylenową doszło do wystąpienia reakcji alergicznej w postaci kontaktowego zapalenia skóry.
  2. Allergic reaction to polypropylene sutures after inguinal hernia repair.” (2013) – W tej pracy opisano przypadek pacjenta, który rok po operacji przepukliny pachwinowej z użyciem siatki polipropylenowej wykazywał objawy alergii na stosowane w trakcie zabiegu szwy z polipropylenowej nici.
  3. Inflammatory response to synthetic meshes used in hernia repair: a review of the literature.” (2014) – W tym przeglądzie literatury autorzy podsumowali wyniki badań na temat reakcji zapalnych i immunologicznych związanych z użyciem różnych typów siatek w operacjach przepukliny pachwinowej. Wskazano, że u niektórych pacjentów może dojść do wystąpienia reakcji alergicznych na polipropylenową siatkę.

Warto jednak zwrócić uwagę, że uczulenia takie występują niezwykle rzadko. Główna przyczyna złego gojenia po wszczepieniu siatki – to zakażenie. Bakterie zostają zawleczone podczas zabiegu. Wokół siatki znajdują sobie wspaniałe warunki do rozmnażania (martwe tkanki, wilgoć, wysoka temperatura, brak naczyń krwionośnych – a więc nie docierają krwinki białe). Gdy są bakterie – siatka się nie wgoi do tkanki. Pojawia się przewlekłe zakażenie z wyciekiem treści ropnej.